Eveniment cultural european de exceptie: prima statuie romaneasca in capitala Europei

In data de 21 octombrie 2014, la Bruxelles, in prezenta Ministrului de Externe al Romaniei Dl Titus Corlatean, a Primarului Comunei Anderlecht Dl Eric Tomas, a Ambasadorului Romaniei la Bruxelles Dl Stefan Tinca si a unui grup numeros de romani si belgieni, a fost dezvelit Bustul lui  Dimitrie Cantemir – principe, scriitor si savant roman .

Iata-ne, astazi 21 Oct 2014, aici  in Square Egide Rombaux, din Anderlecht,  sa dezvelim de tricolorul romanesc si belgian Statuia Carturarului Dimitrie Cantemir. Traim bucuria realizarii unui eveniment cultural european de exceptie realizat de Rotary Club Bucuresti Atheneum in parteneriat cu Ambasada Romaniei din Belgia, proiect initiat in 2010, anul UNESCO Cantemir” a declarat coordonatorul proiectului Paul Tudor, Presedinte al Fundatiei Internationale Dimitrie Cantemir si membru Rotary Club Bucuresti Atheneum.

Bustul Dimitrie Cantemir dezvelit in Square Egide Rombaux, din Anderlecht, Bruxelles.

Bustul Cantemir a fost pentru prima data dezvelit in 2010, in Parlamentul European, in cadrul seminarului Cantemir, Homo Europaeus – cel mai mare eveniment cultural romanesc facut in Parlamentul Europei organizat sub patronajul Academiei Romane si al Parlamentului European, personal al Doamnei  Europarlamentar Norica Nicolai.

Bustul carturarului a fost realizat de cunoscutul sculptor Gheorghe Tanase si este prima statuie romaneasca amplasata in Bruxelles.

Marele absent al acestui eveniment a fost scriitorul si filozoful Constantin Barbu, initiatorul  proiectelor Integrala Manuscriselor Cantemir si Statuia lui Cantemir la Bruxelles.

<<Aduc multumiri tuturor institutiilor si persoanelor care au facut posibil acest eveniment:

Primariei Anderlecht pentru gestul generos de a-l primi pe Cantemir in Bruxelles;

Ministerului de Externe si Ambasadei Romaniei din Belgia pentru demersurile oficiale intreprinse;

Doamnei Norica Nicolai, Europarlamentar, pentru sustinerea intregului Proiect Cantemir;

Domnului Gheorghe Tanase pentru maretia operei realizate;

Domnului Constantin Barbu pentru idea geniala de a promova in lume opera si personalitatea lui Dimitrie Cantemir;

Rotary Club Bucuresti Atheneum pentru finantarea Proiectelor: Integrala Manuscriselor Cantemir si Statuia Cantemir la Bruxelles.

“Bine ai venit in Europa Domnule Cantemir!”>>, a rostit in incheiere Paul Tudor, Presedinte al Fundatiei Internationale Dimitrie Cantemir si membru Rotary Club Bucuresti Atheneum.

Clubul_Rotary_Bucuresti_Atheneum_Bruxelles_Cantemir
Reprezentatii Rotary Club Atheneum Bucuresti in asteptarea inaugurarii Bustului Dimitrie Cantemir in Bruxelles: Dan Ghitescu, Mihai Ionescu, Paul Tudor, Victor Martin, Constantin Ionita
Primarul Comunei Anderlecht, Bruxelles
Ministrul de Externe al Romaniei, domnul Titus Corlatean
Ministrul de Externe al Romaniei, Titus Corletean si Primarul Comunei Anderlecht, Eric Tomas dezvelind Bustul lui Cantemir in Bruxelles
Simpatizanti Cantemir:
Simpatizanti Cantemir: Eric Tomas (Primarul Comunei Anderlecht, Bruxelles), Constantin Ionita (Rotary Club Bucuresti Atheneum), Gheorghe Tanase (sculptor), Titus Corlatean (Ministrul de Externe al Romaniei), Paul Tudor (Presedintele Fundatiei Internationale Dimitrie Cantemir), Stefan Tinca (Ambasadorul Romaniei la Bruxelles)

One Comment Add yours

1. mctudor says:

Reblogged this on maria tudor and commented:

“Welcome to Europe Mr. Cantemir!”
    October 21st 2014 marks the day when a first Romanian statue was inaugurated in the European capital – an exquisite cultural project organised by Rotary Club Bucuresti Atheneum, Romanian Embassy in Brusseles and coordinated by Paul Tudor, Dimitrie Cantemir International Foundation. Honoured to have been involved and attended!